Director of the State Test Center Karimov Madjit Malikovich visited Bukhara region on December 3, 2021 to meet with citizens, parents, graduates, study problems and suggestions, familiarize participants with the ongoing reforms and innovations in the field. lib, held mobile receptions.
The receptions were held at the People's Reception of the President of the Republic of Uzbekistan in Bukhara region and the Vocational School of Industry and Transport at the “Arabxona” MFY. The events were attended by community members, graduates, school teachers, parents, heads of regional public education departments, and heads of educational institutions.
The field receptions were held in the form of open dialogue, in addition to reviewing and resolving applications, participants were introduced to the latest news on entrance tests, simplification process, opportunities and conveniences, formation of logical thinking-oriented test assignments and national certification.
In addition, trees were planted on the territory of the Bukhara regional branch of the State Test Center as part of the national project "Green Space".