“We will be active in protecting the environment and supporting the “green” economy!”
The next field receptions were held
In accordance with the plan of field receptions in the first half of 2021, field receptions organized by the State Test Center under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan continue.
As part of the plan, on January 21 this year, Deputy Director of the State Test Center Batirov Sherzod Negmuratovich and staff of the State Test Center in the Republic of Karakalpakstan held field receptions in the Republic of Karakalpakstan.
The first reception was held in the conference hall of the specialized school No. 46 in Nukus with the participation of more than 220 citizens - young people, graduates, teachers and parents. On the same day, a regular meeting was held in the hall of activists of the academic lyceum of the Nukus branch of Tashkent State Agrarian University in Chimbay district, which was attended by 168 graduates, teachers, parents, teachers of non-governmental educational institutions.
Both events were held in an open manner of communication and were devoted to the latest innovations in the field of entrance examinations, the expected changes that will be introduced, simplification of testing processes, arrangement conditions for applicants, arrangement convenience for test-takers, issues of forming logically oriented test items and the implementation of the National Testing System in general education, as well as the interpretation of new normative legal acts regulating the activities of the State Test Center.
During the meetings, which took place in the form of an interesting and rich dialogue, students and teachers, heads of non-state educational institutions, parents received detailed answers to all questions on the basis of existing regulatory documents. The participants expressed their opinions and suggestions.